Erkut SEYMENLER – AHG AÖL Ruhu Ve Ekolü

Dün; 2001 yılı mezunu olarak, Ahmet Hamdi Gökbayrak Anadolu Öğretmen Lisesi Mezunları Derneği’nin tanışma toplantısına katıldım. Hayırsever iş adamı Ahmet Hamdi Gökbayrak tarafından yaptırılan ve Rahmetli Turgut Özal’ın iştirakiyle 1990 yılında eğitim öğretime başlanan okulun, farklı dönem mezunlarıyla bir araya gelip hasbihal etmek, anıları paylaşmak ve özlemleri gidermek paha biçilemezdi.

 

Bursa ili Osmangazi ilçesi Soğukpınar köyüne bağlı lise, şehir merkezine yaklaşık 40 km uzaklıkta. Karma eğitim uygulanmakta ve yaklaşık 200 kişilik yatılı öğrencisi kapasitesi mevcut. 2014 yılında Fen Lisesine dönüştürüldü.

 

Dünkü tanışma vesilesiyle bu okulun ne kadar çok başarılı, karakterli ve hamiyetperver bireyler yetiştirmiş olduğuna bir kez daha şahit oldum. Yatılı ve aileden ayrı okumanın zorluklarıyla pişmiş, hayata dair söyleyecek sözleri olan, arkadaşlıkları kardeşlik boyutunda, vatanına ve milletine sevdalı, girdiği ortama fark katan, ülkesi için katma değer üreten, her biri bulundukları görevlerde ve mesleklerinde vizyon oluşturmuş, etkili olmuş bireylerle dolu bir topluluk gördüm. Serkan AKIN, Sinan ATEŞ, Güliz BİLGİÇ, Mustafa SARIOĞLU, Yetkin ERSOY gibi lider ve vizyoner karakterli öğrencileri, Hüseyin ÖZBEY, Özer AKTEPE, Ömer AYDIN, Suat KARAKAŞ, Ayşe İBAOĞLU, Hakan BALİ, Asım YAŞAR gibi fedakar eğitimcileri ve isimlerini buraya yazılmayan nice ince ruhlu ve dertli öğrencisi, öğretmeni, görevlisi, köylüsü ve doğasıyla bir ekol ve bir ruhtur AHG AÖL mezunu olmak…

 

Bir süredir okulun şehir merkezine taşınması gündemde yer alıyor. Bu sebepten ötürü de yetkililer tarafından okulun maddi manevi ilgisizlik içinde kaldığını duyuyoruz. Mezunlar ağırlıklı olarak okulun yerinde kalması ve yenilenmesi taraftarı.  AÖL Mezunları Derneği Başkanı Ümit ÖZGÜ başta olmak üzere, yönetim kurulu üyeleri Muhammet SARI, Halit Korkmazlı, Murat SOYER ve okulda bir dönem müdürlük görevi yapmış olan Ömer AYDIN Beyler ve birçok mezun; okula sahip çıkma, eksiklikleri giderme ve fayda üretme adına yetkili mercilerle görüşüp ciddi efor sarfediyor. İnşallah bu süreç öğrencilerimiz ve eğitim sistemimiz adına en doğru şekilde neticelenir. Emekleri için mezunlar derneğine teşekkür ediyorum.

 

Eğitim sistemimiz ortada. Her kesimden ciddi eleştiriler var. İşte fırsat; 200 mevcutlu, kendi ruhu ve ekolü olan bu okulu rol model olarak ele alıp, gerekli şartları sağlayıp,  gerekli yüklemeleri yapıp, özgür ve özgün bir eğitim sistemiyle zirveye taşımak ve bu geleneği geleceğe taşımak yetkililerin elinde…

 

Köklerine sahip çıkıp, geleceğe güzel hedeflerle yürüyen, bulunduğu vaktin kıymetini bilen AHG AÖL’li olmaktan gurur duyuyorum.

Muhabbetle…

 

             

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir