Ümit ÖZGÜ – KARABAŞ-I VELİ KÜLTÜR MERKEZİ

Osmangazi  Belediyesinin son yıllarda restore edip hizmete açtığı keşfedilmeyi bekleyen kültür merkezlerinden  biri olan Karabaş-ı Veli Tekkesine girdiğinizde içinizde tarif edilemeyen bir huzur hissedersiniz.. Farklı mimarisi ,  Osmanlı motifleriyle ve  el işçiliğiyle yapılan süslemeler sizi derinden etkilerken oradaki manevi havanın içinize huzur verdiğini hissedersiniz. Karabaş- ı Veli  Kültür Merkezinde Mevlana Celaleddin Ruminin dünya görüşünün izlerine ve öğretilerinin hayat bulduğuna şahit olursunuz. Şehrin hemen merkezinde heykel semtinin üst tarafında gürültüden ve gereksiz kalabalıktan uzakta ulu şehrimiz Bursa’mızın adeta yeni huzur adresidir.

Tarihin içerisinde sevdiklerinizle huzulu bir muhabbetin adresidir Karabaş-ı Veli Kültür Merkezi .Daha siz çayınızı söylemeden çay ikram edildiğine şahit olursunuz bu tarihi mekanda. İkram diyorum çünkü burada çay için sizden ücret talep edilmez.Burada çalışanların çoğu da bu huzur adresinin gönüllü çalışanlarıdır.Özellikle buraya ailenizle ve çoçuklarınızla gelinki evlatlarımız Allah için birşeyler yapmak ve ihlasla amel etmek manalarına canlı şahit olsunlar ve herşeyin maddiyat olmadığına bir toplumu , milleti ayakta tutanın bu ulvi değerler olduğunu bu tarihi mekanda şahit olsunlar.Tarihin derinliklerinden atalarından miras aldıkları misyonu yaşatan ulvi ruhlara şahit olsunlar ,şahit olsunlar ki kendi topraklarına sığmayan bütün mazlum millet ve devletlere numune-i misal olmuş atalarının miraslarına aşk ve şevkle sahip çıkma duygusuna erişip batı taklitçiliğinden kurtulup akıl ve kalpleri mutmain olup ALLAH için amel yapmanın lezzetini tatsınlar.

Türkiyede her akşam sema gösterisinin gerçekleştirildiği ,ney dinletileri ve sohbetlerinin yapıldığı tek mekandır Karabaş-ı  Veli Kültür Merkezi.Gündüzünde arkadaşlarınızla hoş sohbette bulunduğunuz sıcak çayınızı yudumladığınız bu güzel mekanın akşamında sema gösterisine şahit olursunuz.Sema gösterisinin başlamasıyla ruhunuzun  derinliklerinde bambaşka bir duygu hissedersiniz . Allah aşkından kendinden geçen semazenler sizi alır başka diyarlara alemlere sürekler, dünyanın bütün ağırlığını ,sıkıntılarını kısa süreliğine de olsa üzerinizden gittiğini ve yenilendiğinizi hissedersiniz, içiniz huzurla dolar ,  hayata her şeye rağmen bir defa daha yeni başlıyormuş gibi Bismillah dersiniz.

Şimdi bu kültür merkezi ve diğerleri kadim şehrimiz Bursamızın sakinleri  tarafından keşfedilmeyi bekliyorlar…

                                       

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir