Lütfü BOYBEY – Ekmeğin Üzerine Neden Tek Çizgi Çizilir?

Mis gibi ekmek kokusu kaplar her yeri eğer varsa yakınınızda bir ekmek fırını. Mutluluk verir insana güne başlarken…

Anne kokusu gibidir. Çünkü samimidir, sıcacıktır, özlem giderir adeta. Kokunun geldiği yere yürümek isteriz, çeker bizi kendine hasret gidermek istercesine.

Bazı kokular vardır insana sebepsiz mutluluk verir, içinizi huzur kaplar. İşte ekmek kokusu bunların en başında gelir. Eski kokusunu artık çok fazla alamasak ta!

Kokusuna hasret kaldığımız ekmek zaten kutsaldır. Sofralarımızın vazgeçilmezidir. Her aşımızın tamamlayıcısıdır. Ekmek parası için çalışırız mesela ev araba alırız ama ekmek parası için çalışırız. O derece her şeyimiz olmuştur kokusuna hasret kaldığımız ekmek…

Kokusuna neden hasret kaldığımızın sebepleri çok tabi. Teknik sebepler, sosyolojik, ekonomik vs. birçok sebep sıralayabiliriz. Ama ben bunu başka bir yazıya bırakıp bambaşka bir boyutunu anlatmak istiyorum size.

Küçükken fırından ya da bakkaldan ekmek alırken daha eve gelmeden, yolda iken ekmeğin ucunu koparıp yemeyen pek kimse yoktur sanırım. Adeta bir gelenek halini almıştır bu. Adettendir. Birde üzerindeki çıtır kısmı çok sevilir. Çocuklar tatlı kavgalar ederler o kısmı elde etmek için.

Peki o kısım nasıl meydana geliyor. Hiç düşündünüz mü? Her yörenin kendine has ekmek çeşitleri ve pişirme teknikleri vardır. Ama öyle bir çeşit vardır ki her yörede kabul görmüştür. Somun  Ekmek diye bilinir. Kim bilir belki de her yerde kabul görmesiniz sebebi anlatacağım hikayenin getirisidir…

Rivayet edilir ki;

“Orhan Gazi Bursa’yı fethettikten sonra Uludağ’ın eteklerindeki fırıncıları denetler. Fırının birinde ekmeklerin üzerindeki üç çizgi dikkatini çeker. Fırıncıya ekmeklerin üzerinde neden 3 çizgi olduğunu sorar.

Fırıncı ‘Biz Hiristiyanız. Yediğimiz ekmek Tanrı, oğul ve kutsal ruhu hatırlatsın diye ekmeklerin üzerine 3 çizgi çekeriz’ der.

Orhan Gazi bu durumdan çok etkilenir ve bir ferman yayınlayarak

‘Bundan sonra  bütün Müslüman fırıncılar, Allah’tan başka ilah olmadığına işaret etmek için ekmeğin üzerine bir çizgi çeke’ buyurur.”

O gün bugündür bu ferman uygulanır durur. İlk başlarda bilinçli yapılan ve şimdilerde ise bir gelenek halini alarak uygulanır.

Belki ustalar bile unutmuştur bu çizginin sebebini, neden çekildiğini.  Ama artık biz biliyoruz…

Vesselam.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir