Erkut SEYMENLER – BURSA’NIN YENİ STK’SI BUSGED

Bursa Strateji Geliştirme Derneği olarak 15 Nisan Pazar günü Ördekli Kültür Merkezi’nde Genel Kurulumuzu gerçekleştirdik. Dernek Başkanı olarak Erkut SEYMENLER, Başkan Yardımcısı Kübra LALOĞLU, Dernek Sekreteri Gülsevin PARTAL, Dernek Saymanı olarak Ceyhan İBRAHİMOĞLU seçildi. Yönetim Kurulunda yer alan diğer isimler Serkan AKIN, Ümit ÖZGÜ, Rıfat OKUR, Güliz Bilgiç ÖZYAŞAR, Mine ERARSLAN, Sefa KATI, Cem HELİMOĞLU ve Özge KARVAN TURAN oldu.

 

Kurulduğumuz Kasım ayından bu yana geçen 6 aylık süreç içerisinde hızlı bir gelişim süreci yaşadık. BUSGED  bir ekip çalışmasının sonucu olarak aksiyoner bir şekilde bir dizi ziyaret gerçekleştirdi.  Yeni kurulan bir sivil toplum ve düşünce organizasyonu olarak; ilk olarak Bursa’da tecrübesinden faydalanabileceğimiz farklı çevrelerden değerli isimleri ziyaret ederek, gündeme ilişkin konularda istişare etme fırsatı yakalamayı hedefledik. Bu güne dek yaptığımız istişare ziyaretleri sırasıyla şu isimlerden oluşmaktadır:

MMO Bursa Şube Seçim çalışmaları yapan Birlik Platformu Başkan Adayı Mustafa ARSLAN;

Bursa Platformu Başkanı Suat GÜLÇİMEN,

Bursa Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi İsmail Hakkı KAVURMACI,

Bakıma muhtaç, yetim ve risk altındaki çocukları topluma kazandırmak amacıyla kurulan BURSA MUTLU YUVA DERNEĞİ,

Hexagon Mekanik Kurucu Ortağı Sefa KATI,

Eğitimci ve Yıldırım Eski Belediye Başkan Adayı Ali YAZIR,

MMO Bursa Şube Başkanı Fikri DÜŞÜNCELİ,

Uludağ Üniversitesi Genç Mühendisler Topluluğu Öğrencileri,

Trend Baca ve Ülker Metal Kurucu Ortağı Başak ÜLKER

ve son olarak da Uludağ Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tevfik YÜCEDOĞRU.

Yapmış olduğumuz bu ziyaretler neticesinde derneğimiz hareket doğrultusunu belirleme noktasında ciddi mesafe kat etti.  Değerli vakitlerini ayırıp bizimle bilgi paylaşımında bulunan ziyarette bulunduğumuz değerli isimlerin hepsine çok teşekkür ederiz.

Derneğimiz fikir ve düşünce topluluğu olması hasebiyle gündeme ve hayata hitap edecek bir yazar kadrosu oluşturdu. Tasarımı devam eden www.busged.com adlı web sitesi ile Türkiye’nin ve dünyanın farklı yerlerinde yaşayan bu toprakların kendi çocuklarının yazılarına ulaşabileceksiniz. Yazarlarımızın hamiyetperver ve samimi bir şekilde çalışıp düşüncelerini aktarmaya çalışıyorlar. Çok kıymetli yazar kadromuz şu isimlerden oluşmaktadır:

Yine bu süreç içerisinde kendi içimizde birçok toplantı yaptık. Şehircilik, Makine Mühendisliği, Bilim Sanat Felsefe, Eğitim ve Kadın Kültür Komisyonlarımızı oluşturup, yıllık stratejik hedeflerimizi belirledik. Bu planlamalar doğrultusunda Nilüfer Dernekler Yerleşkesine Kadın Kültür Kulubümüzün düzenlemiş olduğu Psikoanalist Yazar Remziye Berin TUNCEL ile Kendine Doğmak adlı söyleşimiz büyük ilgi gördü.

Eğitim komisyonumuz vasıtasıyla Ahmet Hamdi Gökbayrak Anadolu Öğretmen Lisesi ve Fen Lisesi Mezunları Derneği ile kardeş dernek olduk.

 Makine Mühendisliği Komisyonu ekibimize değerli isimler Sefa KATI ve Cem HELİMOĞLU katıldı.

BUSGED Kurucu Yönetim Kurulu Üyelerimiz altı aylık süreç içerisinde ciddi gayret gösterdi.

 

BUSGED, altı ay gibi kısa süre içerisinde yıldızı parlak, enerjisi yüksek, aksiyoner, derdi millet olan bir sivil toplum kuruluşu oldu, hatırı sayılır teveccüh gördü. Yapılan çalışmalar tamamen kollektif aklın ve ekip çalışmasının neticesi. Halka ait, kendini millete vakfetmiş, içinde yaşadığı çağı iyi tanıyıp, kendi medeniyet tasavvurunun temellerini atmaya çalışan ve insanlığın önünü açacak ufuk ve çığır açıcı atılımları nasıl gerçekleştirebileceğinin peşinde koşan bir topluluk BUSGED.  Milli ve manevi değerleri içselleştiren, çizgisi, karakteri, duruşu olan, siyaset üstü, tamamen özgür, diğer fikirlere saygılı, yapıcı, şeffaf, ülke değerlerine bağlı bir organizasyon.

Üstüne basa basa söylüyoruz ki amacımız; Dünyanın sömürgeleştirilmesi, tabiatın delik deşik edilmesi, hakikat fikrinin yitirilmesi ve insanın makineleştirilmesi karşısında mücadele eden, iyiliğin, güzelliğin, adaletin, hakkın yanında yer alan; ilmin, tekniğin, hikmetin, sanatın, özgür düşüncenin peşinde girişimci ve yenilikçi bir ekip olmak. Pergel misali sabit ayağımız sevdalısı olduğumuz Bursa’da, ve kendi medeniyetimizde… Hareketli ayağımızla Türkiye’ye ve dünyaya açılmayı hedefliyoruz… Hayatı her alanında ilerleme ve gelişmeyi hedef aldık. Bu dernek halka ait, kendini millete vakfetmiş, fikri farkındalık mücadelesinde bir dernektir. Önerilerinizi, düşüncelerinizi, sorunlarınızı bizimle paylaşmanızı bekliyoruz.

İnşallah BUSGED olarak 2019 Ocak ayına Bursa’nın en güçlü düşünce organizasyonlarından biri olarak girmeyi hedefliyoruz.

Zaman bendedir, mekan bana emanettir şuuruyla bu çalışmalara maddi, manevi her türlü desteği koyan Yönetim Kurulundaki çalışma arkadaşlarımıza, Genel Kurulda yer alan kıymetli  arkadaşlarımıza ve BUSGED’e muhabbet besleyen tüm gönüldaşlara teşekkür ederiz. Allah emeklerinizi zayi etmesin…

Muhabbetle…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir