Sefa KATI – Gerçekten görüyor muyuz?

 

 

Kaç kere baktın her gün çıkıp işe okula gittiğin evine dışarıdan? Kaç kere bakış açısını değiştirerek baktın her gün geçtiğin sokaklara?

Hepimizin verdiği tepkidir aslında “ Aaa ne kadar güzel bir fotoğraf “. Aslında o fotoğraf senin sokağında, senin komşunu veya her gün geçtiğin kafanı kaldırmadığın yanı başındaki manzaradan çekilmiş. Veya şu şekilde tepki veriyoruz “ Ya burası bizim orası değil mi? “ veya “ Ya burası böyle güzel miydi?”. İtiraf edelim evet. Bir başka birisi gördüğünü fotoğrafladığında bizim gözümüze sıradan gelen hayat karesi karşımıza fotoğraf abidesi olarak çıkıyor.

Kaç kere yürüdüğümüz yol güzergâhını değiştirmeyi denedik? Kaç kere artık elimize yapışmış, kafamızı kaldıramadığımız telefonları çantanın en dibine koyup yürüdüğümüz yolları izledik? Ne sokaklarda oyun oynayan çocuklar kaldı, ne de sokaklarda dolaşıp onların cıvıltılarını arayıp huzuru arayanlar…

Fotoğrafı sevin. Fotoğraf çekin, çekilin. Düşünsene bundan 30 yıl önce yaşadığın sokağın fotoğrafını görünce verdiğin tepkiyi, gözlerinin nemlenmesini. İşte bugün saçma veya gereksiz diye çekmediğimiz fotoğraflar gelecekteki hatıralarımızın eksik taşları olacaklar. Çekinmediğiniz fotoğraflar ise bundan 20-30 yıl sonra çocuklarımıza, torunlarımıza gösteremeyeceğimiz gençlik fotoğrafları olacak. Bu demek değildir her fotoğrafı çekin, sosyal ortamlarda paylaşın. Sizde kalsın. Atın bilgisayara ve bir harici disk’e. Sosyal ortamlar, beğeniler için çekmeyin fotoğraf. Hatıra, anı için çekin. Malum sosyal sitelerde “Tarihte bugün” diye bir buton var. O gün geçen senelerde ne yaptığınızı, ne paylaştığınızı gösteriyor. Ben 1 sene öncesini görünce bile heyecanlanıyorum. Düşünün 20 sene sonra tekrar onları görebildiğinizi. Ama şunu da düşünün o sosyal siteler 20 sene sonra olmayabilir. Ama o fotoğrafları sakladığınız harici disk veya en güzel tercih olan basılı fotoğraf albümü, size unutmayacağınız tebessümlerle dolu hatıraları yaşatacaktır.

Şimdi bir değişiklik yapalım ve bundan sonra gerçekten görmeye çalışalım.

Kalın sağlıcakla.

Saygılarımla.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 comments

  1. Dijitale güvenmiyorum hatırısı olur diye sakladığım birçok resim elimden gitti ama baskı fotoğralflar hiç kaybolmuyor hemde daha duygu dolu ve nöstaljik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir