Ümit ÖZGÜ – Yaşayan Dostluklar

Herkes için bu hayatta acısını paylaşacak kederine ortak olacak bir dost önemlidir. Bizler anlık değişebilen bir fıtrata sahibiz. Çoğu kez üzüntüyle sevinci, kavuşmayla ayrılığı aynı anda yaşarız.

Hayatımızda her sendelediğimizde yanımızda bir dost görmek isteriz. Bazen dostumuzla birlikte olduğumuzu hayal etmek bile mutlu eder. Mevlana Celaleddin Rumi canı gibi sevdiği Şems-i Tebriz’i ile kavuşma hayaliyle yaşamıştır hayatı boyunca.. Hatta Şems-i Tebriz’i den haber getirdiğini söyleyen bir kişiye birçok ihsanda bulunmuştur. Dost meclisindeki bir arkadaşı “Efendim, bu kişi yalan söylüyor, niye bu kadar ikramda bulundunuz” diye sorunca ‘yalan da olsa dosttan gelen haber güzel’ diye cevap verir. Yani insanlar baktıkları zaman kendilerini gördükleri bir dost isterler her zaman. Bizler  bu yönden kendimizi şanslı hissediyoruz. Neden mi?

Geçtiğimiz hafta sonu Ahmet Hamdi Gökbayrak Fen Lisesi ve aynı lisenin mezunlar derneğinin ortaklaşa düzenlemiş olduğu pilav günü programını katıldım… Ahmet Hamdi Gökbayrak Fen Lisesi Uludağ eteklerinde Soğukpınar Köyünde 160 öğrencili şirin bir okuldur. Bu okulda her yıl mezunlar için geleneksel olarak pilav günü düzenlenmektedir.

 

Bu vesile ile pilav gününe bu yıl 1994-2017 yılları arasında mezun olan birçok eğitimci, doktor, eczacı, mühendis, avukat, öğretim üyesi ve muhtelif birçok meslekten arkadaşlar iştirak etti.

Yıllar geçsene gerçek dostlukların eskimediğine daha da yenilendiğine şahit olduk. Eski hatıraları yadettik, bir daha lise yıllarını yaşadık. Yemekhane sıraları, hararetli oda sohbetleri, futbol turnuvaları, seminer programları, her yıl geleneksel olarak son sınıf öğrencilerinin düzenlemiş olduğu 24 Kasım Öğretmenler günü gece programı, etüt programları ve hayatımızda iz bırakan sayamayacağımız kadar hatıra, yeniden hayat buldu.

İnsanlar bazı meselelere objektif bakamazlar ve zaten objektifte olmamalıdırlar. Vatan, bayrak, tarih bunlardan bazılarıdır. Bizde mezunlar olarak okulumuza objektif bakamıyoruz herhalde. Ama herkesin kabul edeceği bir şey var ki,  ilk yıllarından günümüze kadar birçok idealist öğretmenin okulumuzda görev yaptığı ve bu vesile ile birçok değerli bireyin yetişdiğidir. Bizler mezunlar olarak bizde emeği olan öğretmenlerimizi her zaman sevgi ile anıyor teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Mezun arkadaşlar olarak AÖL (Anadolu Öğretmen Lisesi) ruhunu yaşatmaya kararlıyız. Ülkemizin özellikle bu zor günlerinde birbirine sımsıkı sarılan, sahip çıkan, birbirine değer veren, milletini seven, üreten, kendi değerlerini benimsemiş bireylere ihtiyacı var. Bizler ülkemizin ihtiyacı olan ideal ruhu yaşatma gayretinde olmalıyız.Unutmamalıyız ki bazen küçük gayretler dalgalar halinde büyür ve önü alınamaz hale gelir. Buradaki ruhu hep birlikte yaşatmak temennisiyle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir