Erkut SEYMENLER – TTMD BURSA

Makine Mühendisliği enerji, otomotiv, üretim, imalat, malzeme bilgisi birçok alana hizmet eden bir meslek dalı. Bursa ağırlıklı olarak bu alanlardan otomotiv sektörü ile ön çıksa da aslında olayın daha derin ve gizli bir başrol oyuncusu var: Tesisat Mühendisliği

Evlerimizi, işyerlerimizi, fabrikalarımızı yaşanabilir ve işlevsel hale getiren ana unsurlardan biri tesisat sektörü. Tesisat Mühendisliği ise ısıtma, soğutma, havalandırma, iklimlendirme, otomatik kontrol, yangından korunum gibi hizmetler veren, güvenli, konforlu, enerji verimli ve çevre dostu olmayı hedef alan mühendislik alanı.

Her alanda olduğu gibi bu alanda da bu sektöre hizmet veren kuruluşlar var. Ve bu kuruluşlar içerisinde sivil toplum kuruluşu olarak Türk Tesisat Mühendisleri Derneği önde geliyor.

Tesisat Mühendisleri Derneği 1992 yılında Ankara’da kurulmuş, 1997 yılında isminin önüne ‘Türk’ kelimesini de alarak ulusal dernek vasfını kazanmıştır.

Türk Tesisat Mühendisleri Derneği’nin kuruluş amacı bu sektör çalışanlarına ve ilgililerine katkıda bulunmak, sektörel yayınlar yapmak, mesleki eğitimler düzenlemek, projeler geliştirmek, ilgili kurumlar ile standartlar ve mevzuat çalışmalarına katkıda bulunmaktır. Yaklaşık 2000 civarında üyesi bulunmaktadır. 12 ilde temsilciliği bulunmaktadır. 1997 yılında ASHRAE, 2000 yılında REHVA ve 2009 yılında CLIMAMED üyesi olmuştur.

TTMD Bursa Temsilciliği; Başkan Hamit MUTLU, Sekreter Emine Kaya ve diğer yönetim kurulu takım arkadaşları ile birlikte ciddi bir ivme yakaladı. Bursa’daki tesisat sektörüne hizmet eden mühendisleri kapsayıcı bir şekilde ele alan yaklaşımı, MMO Bursa ile yapılan protokol çerçevesinde gerçekleştirilen eğitimler, kahvaltı ve en son iftar organizasyonu ile birlikte Bursa’ya ve Bursa’da hizmet veren mühendislere katkı sunmaya devam ediyor.

 

En son geçen Çarşamba akşamı TTMD üyeleri ile yapılan yaklaşık 70 kişilik iftar organizasyonu TTMD Bursa üyelerinin iyi ve güçlü bir aile olduğunun ispatı oldu. Bu konuda emeği çok olan ve gayret gösteren başta Başkan Hamit MUTLU olmak üzere, Emine KAYA, Erkut SEYMENLER, Gültekin KILIÇ, Aykut TANER, Bilal ÇETİNKAYA, Cevdet ESKİ, Ersin KÜÇÜK, İsmail YILDIRIM, Kadir ŞENOCAK, Mustafa ARSLAN, Rüştü ELMAS, İlhan İÇÖZ gibi isimlere  ve insanların tek tek yapamadıklarını, birliktelik, gönüllülük ve dayanışma ile ele alıp toplum yararına katkı sunma derdinde olan sivil toplum kuruluşlarının sektörel anlamda hizmeti çok olan  örneklerinden biri olan TTMD Kurucularına ve vesile olanlarına teşekkürü bir borç biliriz.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir