Mahmut AKGÜL – Payitaht Abdülhamid Dört İşleme Konu Olursa

Özellikle tarihi belirginliği bulunan kişiler, dönemler yada olgular hakkında senaryoya sahip diziler zaman zaman kutsallaşır. Bu kutsallaştırmanın son noktası, söz konusu diziyi seyretmeyen kitlenin ayıp işliyor olduğuna, diziyi sadık bir şekilde takip edenlerin ise vatani görevini yapıyor olduğuna inanmaktır. Bu yazının geri kalanı, özellikle tarihi dizileri seyretmeyi seven okurlarımızı bir hayli rahatsız edebilir; ancak safi bir iyi niyet ve toplumun iyilik hali için yazılmış olduğunu aklınızda bulundurmanızı acizane rica ediyorum.

Yazıya, daha doğrusu benim için oldukça eğlenceli olan dört işlem pratiğine başlamadan önce şu dört hususu da belirtmek isterim.

 • Hiçbir dizi kutsal değildir. Şimdiye kadar Türk yapımı yada yabancı hiçbir dizinin tarih konusunda yada herhangi bir konuda beni olumlu yönde eğittiğini yada vatan kurtarmakta bana yardımcı olduğunu görmedim. (Belgeselleri apayrı görsel sanat ürünleri olarak görüyorum)
 • Birazdan dört işlem aritmetiğinde örnek olarak kullanacağım dizinin (güya) muhatabı olan Abdülhamid-i Sani, oldukça özel bir lider. Necip Fazılın ‘Ulu Hakan’ adlı eserini – kendisinin de kabul ettiği üzere- ciddi bir tarih eseri olarak kabul etmesem de bu kitapta yer alan ‘II. Abdülhamid’den sonra henüz onun denginde bir devlet adamı gelmemiş olabilir’ önermesine katılıyorum. Mekânı cennet olsun.
 • Tarihi dizilerin istisnasız tamamı hatalarla doludur. Bu diziler, izleyici kitlesinin coşku duygusunu depreştirmek adına gerçeklikten fedakârlık ederek abartılmış şahsiyetlerin kurgu senaryolarından ibarettir.
 • Birazdan dört işleme maruz bırakacağım dizinin sadece bir bölümünü seyrettim. Sonra bir daha izlememeye karar verdim.

Basit dört işlemimize başlayalım. Soru- Payitaht Abdülhamid dizisinin bir bölümü Türkiye’ye kaç saate mal olmaktadır?

 • Sıradan bir Payitaht Abdülhamid dizisinin bir bölümü (YouTube kanalında servis edilen bölümlerin sürelerine bakarak) ortalama yaklaşık 2 saat 15 dk. Ben bu süreyi hesaplama kolaylığı açısından 2.5 saate yuvarlayacağım (hem işin reklamıydı, çereziydi, çayıydı derken artı yönde yuvarlama mantıklı).
 • Sıradan bir Payitaht Abdülhamid dizisinin bir bölümü daima en çok izlenen ilk 10 dizi arasında. Ekim 2017’de bir internet gazetesinde yayınlanan bir habere göre (Tıklayın) Payitaht dizisinin bir bölümünü 2 milyon kişi seyretmiş.
 • Sorumuzun cevabı: kişi başına 2,5 saatten 5 MİLYON SAAT.

Tek bir dizinin bir bölümüne Türk milleti olarak 5 MİLYON SAAT harcamaktayız. Dizi izleme alışkanlığı bulunan kişilerin ezici bir çoğunluğunun sadece tek bir dizi ile eğlence ihtiyacını tatmin edebildiğini zannetmiyorum.

Tek başına sayılar çok bir şey ifade etmez. Bunun için gelin oldukça belirgin bazı eserlerin ya da bazı aktivitelerin kaç saat sürdüğünü görelim.

 • New York şehrinin en görkemli yapılarından Empire State gökdeleni 7 MİLYON saat çalışılarak yapıldı.1 Yani Türk milletinin bu dizinin 1.5 bölümüne harcadığı zaman kadar.
 • Sinema filmine bilmem kaç milyon saat harcadığımız ünlü Titanic gemisinin yapımı 2.5 yılda yaklaşık 10 MİLYON saat sürdü.2 Yani Türk milletinin bu dizinin 2 bölümüne harcadığı zaman kadar.
 • Fatih Sultan Muhammed Han, İstanbul’un fethini 80.000 – 100.000 askerle 53 günde gerçekleştirdi. Dünyanın o dönemdeki muhtemel en önemli olayının (yıllar süren hazırlık aşaması hariç) gerçekleşmesi kabaca 127 MİLYON saat, yani Türk milletinin bu dizinin 25 bölümüne harcadığı zaman kadar sürdü.
 • BBC’de yayınlanan bir habere göre3, İngilizce seviyesini bir derece atlatmak için 360 saat gerekiyor. Kabaca 5 seviye diyebileceğimiz İngilizcede akıcı konuşur hale gelmek için gerekli süre 1440 saat demektir bu. Yuvarlama yaparak 1500 saat desek; bu dizinin sadece bir bölümüne harcanan zamanla 3200 kişiden fazla kişi ileri derecede İngilizce konuşabilir hale gelebilirdi.

Muhtemelen doğrudan ilişki kurması zor hesaplamalar, fakat toplum olarak zaman israfımızın ne boyutta olduğunu sadece tek bir diziye harcadığımız zamanla kabaca kıyaslayabiliriz. Bu hesaplamalarda dizi sonrası sosyal medyada trollerle harcanan zaman, dizinin seyredilmesinden kaynaklanan uyku düzeni bozukluklarından kaynaklanan zaman kaybı; ayrıca bu tür dizilerin gerçekliğe saygısızlığı nedeniyle tarihini düzgün öğrenemeyen gençliğimizin yaşadığı şevk kaybını da eklersek, faturanın çok kabarık olduğunu görürüz.

Eğer heyecanla başlattığımız büyük planları gerçekleştiremiyorsak, Türk milletinin muasır medeniyetler seviyesi ile arasındaki uçurumdan hoşnut değilsek, her taşın altında gizli örgütler, karanlık güçler yada emperyalizmi aramanın çok bir anlamı yok. Tüm bu etkenler belki de bizi engellemeye çalışıyordur da, peki bizim her hafta 5 MİLYON saatimizi kim çalıyor?

Kim bilir, belki bir ilkokul düzeyi aritmetik ile titreyip kendimize gelmemiz mümkündür.

Referanslar:

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir