Sevda GÜNDÜZ- Çocukların Masumiyeti

Şu çocuklar; ne kadar masum, ne kadar temiz, ne kadar içten bir yaratılışa sahipler! Çocuklarda olan hasletler büyüklerde olsaydı evliya mertebesine ulaşırlardı herhalde..! Geçen gün bir yumurcakla oynarken, komiğime giden, bir o kadarda hayran kaldığım olayı anlatayım size!..

Ufaklıkların ağlama modunu gülmeye çevirmek için türlü türlü hallerde usta olan büyükler, yapılan şaklabanlıkları çok iyi bilirler… Eşek mi olunmaz, at mı, mecik mi? Ne ararsan!.. Karşısında maymun taklidi yaptığım yumurcağın, birdenbire girdiği o heyecan moduna hayran kalmıştım. Sanki karşısında gerçek şempanze varmış gibi, yüreğinde oluşan sevgi pıtırcığı beni de heyecanlandırmıştı! Baktım ki kendini kaptırıp o moda girdi, kuzu taklidi yapıp, meee’lemeye başladım! Yine karşısında gerçek kuzu varmış gibi; o küçücük elleriyle kafamı, yüzümü okşamaya başladı! Aynı şekilde kedi taklitine de yine diğerlerinde gösterdiği tepkiyi verdi. Arkadan kükreyerek aslan taklidi yaptığımda; hiç unutamayacağım, çocukların simgesi olan saflığın tepkisini göstererek; o sevgi dolu gülen yüzü dehşete, korkuya yer bırakarak yanımdan uzaklaşmasına vesile oldu!.. O sırada, o meleklere; İlahi Kudretin verdiği bu hasletle, biz büyüklere ne kadar önemli bir sorumluluk olduğunu iyice anlamıştım..!

Anne, babaya emanet olarak verilen o masumların, günahıyla, sevabıyla ahlak yükümlülüğünü üstlenmek çok büyük sorumluluk olduğunu düşünürken, Peygamber Efendimiz’in sözü geldi aklıma; “Bütün çocuklar, Müslümanlığa elverişli olarak dünyaya gelirler. Daha sonra bunları, anne-babaları Hristiyan, Yahudi ve dinsiz yapar..!” [Teberani] Çocukların temiz kalpleri kıymetli bir cevher olup, mum gibi, kolaylıkla her şekli alabilir. Küçükken hiçbir şekle girmemiştir. Temiz bir toprak gibidir. Temiz toprağa hangi tohum ekilirse, onun mahsülü alınır. Onun için ağaç yaşken eğilir demişlerdir. Bunun gibi çoçuk ta neye meylettirilirse oraya yönelir. Eğer hayrı adet eder, öğrenirse hayır üzerine büyür… O masum yüreklere din, Kur-an, iman yolunda, ehli Sünnet yolunda ilerlemelerini sağlayıp, dünya ve ahiret saadetine kavuşmalarına vesile olup, gelecek olan nesillere faydalı olabilene ne mutlu… “İslam güzel ahlaktır” Hadisi Şerif’ine uyarak, örnek bir ümmet olmayı nasip etsin Rabbim…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir